Başarılı Olmak İçin Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken 10 Davranış?

İnsanlık tarihindeki başarıları anlatan binlerce kitap yazıldı, yüzlerce film çekildi, onlarca insanın hayatı gözler önüne serildi. Fakat ne acıdır ki, çekilen bu filmlerin ya da basılan kitapların başarısı, istenilen düzeyde olmadı. Günlük hayatta başkalarının başarılarından konuşup, kendi atalarımızın başarılarıyla övünürken bile hep kendimizden dem vurduk ve neden onlar gibi olmadığımızı düşündük. Peki, halihazırda boyumuzu aşan ama kimseye anlatamadığımız başarısızlıklarımızdan kurtulmak için yapmamız gereken 10 Temel Davranış Nedir? Merak ediyor musunuz?

1. BAHANELERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN?

Yapmamız gereken bir işi geciktirdiğimizde, pembe yalanlar (Bahane) bulup başkalarının karşısında küçülmek yerine az da olsa işin bir ucundan tutarak onurlu olmaya çalışın. Bahanelerin arkasına sığınmayın. Çünkü her bahanenin, mutlak cevabı vardır.  …yüzünden, …işte bu sebepten,…dolayı,…bunun için, Gibi işin kolayına kaçılan kalıplaşmış cümleleri hayatınızdan çıkarın.

 

2. MÜKEMMELİYETÇİLİĞİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Hiçbir insan mükemmel yaratılmamıştır. Bizi insan yapan ve diğer canlılardan ayıran içgüdüsel olmayan hatalarımızdır. Her insan hata yapabilir, önemli olan hatanın nerde olduğunu keşfedip düzeltmeye çalışmaktır. Mükemmeli istemek hem imkânsız hem de zaman kaybıdır.  Daha iyi, olmayı isteyin ama daha mükemmel olmaya çalışmayın.

 

3. KORKUYU HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Kötü durum senaryoları üreterek, risklerden kaçarak, zoru göze almayarak, standart bir hayatı benimseyerek görünürde rahatlasınız da, tüm bu faktörleri bilinçaltında korku olarak depolarsınız.  Buda sizi daima gergin ve huzursuz yapar. Bilinçaltımızdaki gerginlikler ise, depremi oluşturan fay hatları gibi ne zaman ve ne şiddette yıkıma yol açacağı bilinmez. En beklenmedik anda açığa çıkar ve hayatınızı alt üst eder. Bu yüzden korkularınızla yüzleşin.

 

4. HER ŞEYİ KONTROL ETME İSTEĞİNDEN VAZGEÇİN

Yaşadığınız hayatın kaptanı sizsiniz ve rotanızı siz belirleyeceksiniz.  Bir gemi kaptanı sadece gemide olan bitenleri denetleyip kontrol altına alabilir. Denizin dalgasını, havanın sıcağını, rüzgârın yönünü belirleyemez fakat buna göre plan yapabilir. Bu yüzden kendi hayatınıza dâhil olanlara yön verin, başka etkenler için ise sadece plan yapın.

 

5. TAKINTILI OLMAYI UNUTUN

Her planın sonucu istediğin gibi olmayabilir. Bunu da göz önüne al. Olası sonuçları değerlendir ve buna göre hareket et. Davranışlarında esnek ol ve mutlaka bir B Planın olsun.

 

6. UNUTMAYIN BİR GECEDE BAŞARILI OLMAK HAYALDİR

Eğitimde başarı, düzenli ve planlı çalışma sonunda kalıcı olarak insan hayatında yer bulur.  Bir gecede bunu başarmak ya hayal ürünü ya da tesadüftür.

 

7. ZARAR VEREN İNSANLARI HAYATINDAN ÇIKAR

Seni negatif düşüncelerle yoğuran, hayata hep karamsar bakan, bardağın boş tarafını gören, yazın sıcağa kışın soğuğa kızan insanlardan biran önce uzaklaş. Seni hedeflerinden uzaklaştıracak, geleceği değil günü kurtarmaya çalışan, hiçbir amacı ve hayali olmayan insanları hayatından çıkarmalısın. Zamanını çalarak geleceğine darbe indiren insanlar dostun değil düşmanındır, çünkü insan hayatında zaman en büyük değerdir.

 

8. HAYIR, DEMEYİ BİL

Başkaları istedi diye bir şeyler yapmak zorunda değilsin. Sevmediğin bir yemeği yeme, içine sinmediği halde o giysiyi alma, sende bağımlılık yaratacak alışkanlıklara hayır de. Seni hedefinden saptıracak her şeye hayır demesini bil.

 

9. EL ÂLEM KULAK ASMAYIN

Başkaları ne der, ne düşünür diye yaşama. Hedefini sen belirlediysen ve hayatta sana aitse başkalarının ne dediği çok da önemli değil. Cebinde paran olmadığı zaman el âlem sana yardım etmez, karnın aç olduğunda el âlem sana yemek vermez, işin yoksa eğer el âlem sana iş vermez ama sürekli akıl verirler. Başkalarından akıl almaktan bıktım diyorsan bir an önce yolunu çizmelisin. Aileniz size sürekli el âlemi örnek gösteriyor olabilir, unutmayın sizde Türkiye’de ki diğer 80 Milyon insana göre el âlemsiniz.

 

10. GERÇEKÇİ OLMAYAN HEDEFLERDEN VAZGEÇ

Yaşadığınız kentin ve ülkenin şartlarını göz önüne alarak güncel planlar yapın. Ütopik fikirlere kapılmayın. Geleceği yaşamak istiyorsanız bugünden hazırlıklı olun. Rakiplerinizi yakın çevrenizden seçin, uzak hedefler koyarak motivasyonunuzu düşürmeyin. Eğer bir alanda en iyi olmak istiyorsanız ilk önce o alanı daraltın.

Kategoriler
0 Comments
0 Pings & Trackbacks

Bir cevap yazın